Festival světla

Plzen - Festival světla

Pátek 20.2.2015
od 18:00
Neděle 22.2.2015
do 23:30
Plzen
Czech RepublicPlzenNáměstí Republiky, Plzeň301 00
Zobraz na mapě
5170 účastníků
http://www.plzen2015.cz/cs/festivalsvetla

Festival světla v Plzni, který se koná v pátek 20. a v sobotu 21. února 2015 od 18:00 do 23:30 každý den, rozsvítí tmavé únorové dny. Diváky pozve na procházku mezi dvěma továrnami na břehu řeky Radbuzy, kde bude zářit desítka světelných instalací a projekcí mezi pivovarem Pilsner Urquell a areálem kreativní zóny DEPO2015. Ve spolupráci s pražským Signal festivalem, který si získal během dvou ročníků existence světové renomé, se v Plzni představí špičkoví umělci z ČR a zahraničí.

Slavnostní zahájení Festivalu světla v pátek 20. února:

Program Festivalu světla oficiálně začne ve 20:20, těsně před zahájením speciální Pecha Kucha Night v prostoru DEPO2015 se. Někteří výtvarníci a autoři světelných instalací budou mezi hosty či vystupujícími na vůbec první veřejné akci v areálu DEPO2015!

Lokace a umělci

1. Stíny / Autorka: Hiroko Matsushita (***) / Kde: DEPO2015 uvnitř

2015, performance, hedvábný papír, zpětná projekce

Japonská umělkyně Hiroko Matsushita v duchu tradičních japonských řemeslných tradic vytvoří jemné a citlivé instalace z papíru v dramatickém prostředí kreativní zóny DEPO2015. V Plzni v rámci své umělecké rezidence představí projekt Stíny, který využívá zpětné projekce na hedvábný papír, a svým uměním i dílnou pro veřejnost připomene prostý fakt, že světlo je pro nás nejen základní potřebou, ale že do našich životů přináší také krásu a jistotu.

Zobrazit více

2. PET lahve / Autorka: Kazumi (***) / Kde: Hřiště u plovárny

2015, instalace, použité PET láhve, LED zdroje světla

Kazumi Kashimura, mladá japonská umělkyně pobývající v Plzni na umělecké rezidenci, pracuje s fenoménem světla ve všech jeho podobách. Svojí světelnou instalací se pokusí oživit „duše“ obyčejných PET lahví, které díky miniaturním LED žárovkám rozzáří náplavku Radbuzy. Kashimura představí instalace ze stovek recyklovaných PET lahví, z nichž vytváří nečekané skulptury a po svém tak reaguje na téma ekologie a recyklace.

3. Speederman / Autor: David Černý / Kde: Café Papírna

2014, světelná socha, laminát, LED displeje, ocel, elektronika, 380 cm vysoká

Významný český umělec David Černý často překvapuje vyhraněnými názory, provokativními gesty a kontroverzními uměleckými díly. V pražském veřejném prostoru se momentálně nachází několik jeho soch, včetně instalace Miminka Babies, která byla instalována na žižkovském televizním vysílači v rámci projektu Praha Evropské město kultury 2000. Do Plzně Černý přiveze sochu Speederman, jež byla představena na 2. ročníku festivalu SIGNAL.

4. Transmitter / Autor: Jakub Nepraš / Kde: pod mostem Milénia

2012, videosocha se zvukem, plexisklo, dřevo, nalezené objekty u pobřeží oceánu, 230 × 220 × 300 cm, 8 min. smyčka, 2 projektory

Je dokázáno, že voda má svou specifickou paměť. Oceán musí uchovávat nebo složitě transformovat všechny informace, které tekoucí voda nasbírala cestou od pramenů, přes naše domovy, města, až do oceánů. Není tedy i on nosičem jakési rozprostřené paměti, podobně jako ji může mít vesmír nebo třeba i náš internet? Slova a jejich obsahy mají i velký účinek na globální emociální stav a náladu současné společnosti. Některé signály naměříme daleko za hranicemi stratosféry. Ještě dále jsou ale pohlcovány nekonečným prostorem, který je postupně přetváří v šum. Tento šum je pro nás zpětně nečitelný, ale přesto je a bude opepřený zlomky našich výkřiků.

Autorem instalace je vizuální umělec Jakub Nepraš, který ve svých dílech kombinuje média, video a sochu.

5. Srdce / Autor: G. Matušková, Š. Svoboda, Š. Kuczman (Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara) / Kde: Korandův sbor

2015, interaktivní instalace, tvrzený polypropylen, LED světla

Srdce je silným symbolem. Je to geometrický útvar, který však neztrácí na lidskosti. Umělecká interaktivní instalace tří studentů oboru multimédia, vybočuje svojí velkolepostí a technickými vlastnostmi. Je to geometrické lidské srdce zavěšené v prostoru, reagující na okolí, hudbu a chování lidí pomocí světel a animace. Je to spojení umění a kybernetiky. Propojuje lidskost s moderní technikou pomocí světla a hudby. Je to instalace, která na okamžik spojí lidi v celek - stanou se součástí tvorby výsledného efektu a svým jednáním mohou ovlivnit to, co se děje nad jejich hlavami.

6. La Plante / Autor: AV Exciters (FR) / Kde: Západočeské muzeum

2015, videomapping

AV Exciters je skupina architektů a designerů ze Štrasburku, která se zabývá digitálním prototypováním a novými technologiemi. Na hranici mezi reálným a virtuálním se AVE prostřednictvím realizací mikroarchitektury a interaktivních instalací dostávají k nestandardní architektuře. Umělci, kteří tvoří videomapping na světové úrovni, připravují pro Festival světla projekt šitý na míru historické budově Západočeského muzea.

7. Uranium Figure / Autor: Rony Plesl /Kde: Kostel Nanebevzetí Panny Marie Františkánská ul.

2013, lustr, uranové sklo, UV zářivky, elektronika

Zavěšená světelná plastika je složená z cca 25 trubic z vzácného zeleného uranového skla, jež vyzývá návštěvníka ke kontemplaci. V každé z trubic je zavedena zářivka svítící ve spektru UV, která uranovému sklu dodává intenzivní zářící zeleno-žlutý jas. Držitel mnoha ocenění, včetně Red Dot Design Award, Good Design Award a Czech Grand Design, Rony Plesl, se v současné době věnuje především velkým projektům v architektuře a volné tvorbě. Jeho díla jsou zastoupena v nejprestižnějších sbírkách doma i v zahraničí. Od roku 2008 vede Ateliér skla na VŠUP v Praze. Pracuje pro významné klienty doma i v zahraničí, čtyři roky působil jako designér v nejstarší rodinné firmě na světě sklárny Barovier & Toso. Výtvarně řešil pražskou výstavu značky Cartier a již deset let pracuje pro německý koncern SAHM.

8. SPAM Interpretace černobílých struktur Zdeňka Sýkory / Autor: Vladimír 518 a David Vrbík / Kde: Podchod Tyršova ul.

2013, video&audio projekce, 8 min. smyčka

Audiovizuální projekt SPAM je působivou vizuální a zvukovou interpretací geometrických obrazů Zdeňka Sýkory. Snaží se pomocí rozpohybování Sýkorova díla hledat metodu a princip jeho práce a odkrývá divákům nečekané a promyšlené struktury jeho abstraktních obrazů. Jak umění souvisí s matematikou ukazuje ve videu, na kterém se podíleli také hudebníci David Vrbík a Ondřej Anděra. Vladimír 518 je jeden z nejdéle působících raperů české hip hop scény, člen skupiny PSH a zakladatel labelu-seskupení Bigg Boss. Je znám jako výrazná osobnost graffiti scény, illustrátor, komiksový výtvarník a autor scénografií.

9. Die Herde / Autor: Axel T. Schmidt (DE) / Kde: pivovarské sklepy Plzeňského Prazdroje

2015 / 2005, site specific instalace, výbojky, barevné sklo, kovová konstrukce, bateriový motor

V pivovarských sklepích nainstaluje německý umělec Axel T. Schmidt svoji instalaci Die Herde složenou z více, než čtyřiceti červených a modrých lamp a pulzujích světel v nich. Ta rotují a postupně se jejich otáčky zpomalují až do úplného zastavení. A Die Herde běží dál.

10. Mrak / Autoři: Caitlind Brown & Wayne Garrett (IRL) / Kde: nádvoří Plzeňského Prazdroje

2012, světelná socha, 3. kopie (2014), klasické žárovky, LED žárovky, ocel, kuličkový řetěz

Instalace MRAK se skládá z tisícovky klasických domácích žárovek. V kombinaci s LED žárovkami dává elektroodpadu nový potenciál, vyvolává údiv a iniciuje návštěvníky festivalu ke spolupráci, kdy se snaží MRAK kolektivně zhasnout a následně zase rozsvítit. Autoři při jeho výrobě sesbírali vyhořelé žárovky ze svého okolí, čímž si vytvořili neformální vztah s veřejností, snížili výrobní cenu a přiměli účastníky k přemýšlení nad tím, že mohou mít domácí potřeby i jiné využití. Instalace se těší velkému zájmu publika, dokázala okouzlit diváky v Calgary, Moskvě, Chicagu i v českých regionech.

Caitlind r.c. Brown & Wayne Garrett pracují s nejrůznějšími médii i materiály od klasických žárovek až po recyklovaný architektonický odpad. Ve své tvorbě se zabývají interakcí ve veřejném prostoru, uměním v nezvyklém kontextu, recyklací odpadu z domácnosti, spoluprací v komunitě a hrou. Dvojice umělců spolupracovala na mnoha instalacích na místech, která byla určena k demolici, jako The House Project a Wreck City.

Instalaci MRAK zapůjčila ze sbírky ZIBA, Muzeum moderního skla v Praze, www.ziba.cz

A. Speciální chillout – Městská plovárna na Radbuze:

U příležitosti Festivalu světla a Čínského nového roku nad plovárnou vzplanou lampiony, zahoří ohně u řeky a uvítá vás jedinečně nasvícená plovárna. Program pátek: Geld und Money Theatre Plzeň: Kachničky Ošidori, Pražské S'-ču: tradiční čínská hudba, NoTa: taneční vystoupení Inspirace v haiku. Program sobota: exhibice plzeňských otužilců, průjezd osvětlené dračí lodi, ambientní rytmy DJ Zjooka, Žonglér o. s.: ohňová show v asijském stylu. Oba večery teplé občerstvení, oheň pro zahřátí, čínský lev, převozník, a zejména lampionový průvod na vyhlídku s nočním překvapením. Podrobný program a aktuální informace na pestujprostor.plzne.cz.

B. Městský maják BCB

Městský maják přesně uprostřed rozzářené procházky Festivalem světla spolehlivě navede zbloudilé hledače světelných instalací zpět na trasu. Děkujeme společnosti Kerio a Business Centre Bohemia za poskytnutí prostor.

C. Speciální zastavení v sobotu 21. února

Měšťanská beseda, Kopeckého sady: historická budova bude pro tento večer speciálně nasvícená u příležitosti reprezentačního plesu města Plzně.
Pop Title
Pop TextPop Button1Pop Button2

Ukaž trochu lásky.

A dej nám like!

Děkujeme.

Jedním palcem nahoru velice pomůžete.

Děkujeme.